Tisková zpráva z finále

PEREX: Mladí IŤáci zcelé ČR se potkali v Pardubicích na soutěži Czech StudNET Awards 2016. Generálním partnerem se stal Foxconn.

Pardubice, 18. 4. 2016 – Finále soutěže proběhlo 15. dubna 2016 vprostorách Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Nad projektem převzali záštitu děkan fakulty a primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát. Cílem soutěže, je umožnit žákům základních a středních škol prezentovat vlastní projekty se zaměřením na informatiku před porotou složenou z odborníků z IT firem. Soutěžilo se o Xbox či o poukaz na pět tisíc korun. Zvláštní cenu generálního partnera společnosti Foxconn, poukaz na 10.000 korun, obdržel Filip Lorenčík s projektem Damaged Brains Studio Introduce ze soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA. Jednalo se o videoklip, který generálního partnera zaujal především svým profesionálním zpracováním.

Image title

Filip Lorenčík přebírá hlavní cenu Czech StudNET Awards 2016 od generálního partnera. | Foto: archiv školy

Soutěžilo se ve třech kategoriích středoškoláků i v kategorii žáků základních škol

„Pro středoškoláky jsme zachovali stejné kategorie jako loni: Mobilní aplikace, Využití IT ve sféře businessu a Komunikační strategie – Nová média, což je kategorie na rozhraní IT a marketingu,“ řekl Jiří Formánek, ředitel pardubické soukromé střední školy informatiky DELTA, která je hlavním organizátorem soutěže. „Do soutěže se přihlásilo celkem 43 projektů. Většina pocházela ze škol v Pardubickém kraji, ale objevily se i projekty z Prahy, Plzně, Liberce nebo dokonce Frýdku-Místku,“ dodal Formánek.

Do soutěže se zapojili i žáci základních škol. Ti soutěžili s hrami, které sami vytvořili vprostředí KODU Game Lab. Hlavním partnerem této kategorie byla společnost Microsoft, která podporuje programování na základních školách prostřednictvím svého projektu Akademie programování. Jelikož hry vytvořené v KODU Game Lab je možné hrát i na herních konzolích, byl hlavní cenou v kategorii základních škol právě oblíbený Xbox One.

Výsledky finále

V kategorii Využití IT ve sféře businessu zvítězil pardubický projekt studentů Jana Andryse, Davida Puchoně, Martina Kušty a Michala Kadlece „Solární elektrárna pro nabíjení elektrokol“. Na druhém místě se umístil projekt Jakuba Motlíka z Prahy „Tiskový server“ a třetí místo obsadila Michaela Zelenková z Liberce, jediná dívka, která do finále postoupila, se svým „Editorem přihlášek“.

Kategorie mobilních zařízení se stala čistě pardubickou záležitostí. Zvítězil Vojtěch Šebek ze SPŠE Pardubice shrou „Deep Dungeon“, druzí byli Luboš Zápotočný a Tomáš Faltejsek ze soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA s hrou „The Tainted“ a třetí skončil Jakub Kuchař ze SPŠE s aplikací „Arthropod“.

dále viz.: Výsledková listina

Porotci si připravili zajímavé přednášky

Program StudNETu zpestřily přednášky některých porotců. Filip Herudek, který se vrátil před necelým týdnem ze Silicon Valley, se podělil o čerstvé zážitky a mladé IŤáky inspiroval svým příběhem. Podobnou motivací bylo i vystoupení Aleše Nešetřila, vedoucího designéra přední české vývojářské společnosti STRV. Oběma přednášejícím ještě není ani 25 let a tak k soutěžícím měli velmi blízko. Velice zajímavé přednášky měli i Ondřej Sotona, zástupce generálního partnera Foxconn na téma Industry 4.0 nebo Michal Bednář, z největšího českého softwarehousu Unicorn, který hovořil o vývoji velkých informačních systémů. Posledním přednášejícím byl Richard Červenka, ředitel Regionální rozvojové agentury pro Pardubický kraj, jenž představil záměr vzniku Pardubického inovačního centra, které by mělo vznikajícím firmám pomáhat v jejich začátcích.

Generálním partnerem se stala společnost Foxconn. „Dlouhodobě se zaměřujeme na podporu IT vzdělávání dětí a mladých lidí, proto nás velmi těší, že studenti mají chuť se technice věnovat i ve svém volném čase a nebojí se porovnávat své dovednosti se svými vrstevníky. Viděli jsme zde velké množství zajímavých projektů, které mají potenciál realizace i v komerční sféře. Věřím, že se jejich autorům podaří najít pro ně uplatnění. Prostor spolupráce nabízíme také v rámci Foxconnu,“ říká Jitka Kratochvílová, personální ředitelka pro oblast Evropa, Střední východ, Afrika, Austrálie společnosti Foxconn, jednoho z největších zaměstnavatelů v Pardubickém kraji.

Mezi další partnery soutěže patří například Microsoft, Unicorn, Czech ICT Alliance, ale třeba i pardubická eBRÁNA.

O škole DELTA – Střední škola informatiky a ekonomie:

Pardubická soukromá střední škola zaměřená na informatiku, která dlouhodobě zaměřuje svoji výuku na spojení s praxí. V jejím pedagogickém sboru najdete zaměstnance IT společností Unicorn a eBRÁNA. V loňském roce byla pilotní školou projektu Národního ústavu pro vzdělávání POSPOLU, který zkoumal možnosti spolupráce mezi IT školami a firmami. Je coworkingovým střediskem ICT praxí východočeského regionu a akreditovaným střediskem ECDL. Byla založena vroce 1994.
www.delta-skola.cz

O společnosti Foxconn:

Foxconn je uznávaným globálním leaderem v poskytování kompletních řešení v oblasti IT a produkci spotřební elektroniky až po výrobu součástek pro komunikační a elektronická zařízení. Jeho zákazníky jsou renomované společnosti světového významu. V České republice působí od roku 2000 prostřednictvím svých čtyř samostatných divizí v Kutné Hoře a Pardubicích jako regionální základna pro Evropu, Blízký východ a Afriku.
Společnost se řadí mezi nejvýznamnější exportéry z České republiky. Vroce 2015 byla také vyhodnocena jako nejlepší Zaměstnavatel regionu a druhý nejlepší Zaměstnavatel v ČR.
www.foxconn.cz